Pozrime sa na plastové okná pod lupou

Čoraz viac sa v posledných rokoch hovorí o energetickej úspore nielen v domácnostiach, ale aj globálne. Plastové okná stále patria k špičke úsporných riešení pre byty a domy. Či už ide o novostavbu, alebo starší dom, myslite pri kúpe plastových okien aj na individuálne požiadavky stavby.

Rýchly náhľad na plastové okná

Plastové okno sa skladá z viacerých častí, pričom každá z nich je špecifická inou charakteristikou. Iba správnym zosúladením dostanete požadovaný efekt a komfort. Aké sú teda základné komponenty plastového okna?

 rám,
 krídlo,
 tesnenie,
 sklo,
 výstuhy,
 kovanie.

Profil okna pod mikroskopom

Rám okna spolu s krídlom tvoria profilový systém, ktorý určuje priepustnosť tepla. Energetickej efektivite najviac slúžia profily s piatimi až ôsmimi komorami. Pravdou však je, že dôležitejšia ako počet komôr je ich hrúbka.

Ďalším podstatným faktorom je stavebná hĺbka okna, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 60 až do 80 mm a viac. Profilové systémy už nad 70 mm sú širšie, čím sú okná úspornejšie, pevnejšie a neprepúšťajú toľko zvuku. Hľadajte variant, ktorý vám bude vyhovovať aj cenovo. V Lamelland.sk využívame okenné profily GEALAN s hĺbkou až 74 mm, čo je zárukou lepšej tepelnej a zvukovej izolácie.

Celkový koeficient prestupu tepla určí, ako budú vaše okná úsporné

Celkový súčiniteľ prestupu tepla (Uw) vzniká z hodnôt prestupu tepla jednak pre sklá (Ug) a jednak pre rámy okna (Uf). Táto veličina (Uw) je tiež ovplyvnená veľkosťou okna. Určuje to, koľko tepla sa vo vnútri udrží.

Pri sklách sa odporúča použiť izolačné trojsklá s Ug od 0,5 do 0,7 W/m2.K. Poskytujú vyššiu úsporu v porovnaní s dvojsklami. Hodnoty Uf pre rámy okien sa pohybujú v rozmedzí od 1,1-0,9 W/m2.K. A tak celkový súčiniteľ okna (Uw) by mal byť na úrovni 0,8 W/m2.K. Pri kúpe preto dbajte na priepustnosť v celom okne.

Tesnenie plní niekoľko účelov

Výber dostatočne hrubej izolácie je dôležitý. Plastové okná majú dva druhy tesnenia - tesnenie ku sklu, resp. v profile, a tesnenie medzi rámom a krídlom. Ide o veľmi dôležité aspekty okna, pretože od nich závisí nielen stupeň prepustenia tepla, ale aj vody, respektíve vlhkosti, ktorá preniká do okna i do miestnosti. Inak povedané, má na starosti aj to, či sa vám vo vnútri na stenách usadia plesne, alebo nie.

Novostavba alebo rekonštrukcia domu

Ak uvažujete o plastových oknách na staršom dome, majte na vedomí to, že zateplenie nemusí mať taký efekt, aký požadujete, ak nezateplíte aj fasádu domu. Samozrejme, úspore pomôže aj samotná výmena okien, ale môže byť nižšia. Všetko záleží od vašich finančných možností a od konkrétnych vlastností okna.

Kvalita sa odvíja od prístupu užívateľa

Samozrejme, je nevyhnutý správny prístup majiteľov okien. O všetko nové sa treba primerane starať, inak nám to dá jasne najavo svojou nefunkčnosťou. Každý deň dostatočne vetrajte, najlepšie je na 10 minút nechať poriadne prevetrať vzduch v miestnosti, aby sa vlhkosť nenahromadila vo vnútri v izbe, a tak nedala skvelú príležitosť vzniku plesniam.

Nezanedbajte správne namontovanie

Tiež záleží na správnom osadení okien, najideálnejšie do vrstvy izolácie. Preto zvážte nielen charakteristiku okien, ale aj spoľahlivého dodávateľa a namontovanie. Starých okien sa môžete bezpečne zbaviť uložením na zberný dvor. V Lamelland.sk nájdete okrem odborného poradenstva a prispôsobenia ponuky aj dodávku, montáž a technický záručný aj pozáručný servis.