Plastové alebo drevené okná?

Hovorí sa: Koľko ľudí, toľko chutí. Platí to aj pri rozhodovaní sa medzi plastovými a drevenými oknami. Aké sú výhody a nevýhody oboch materiálvo, ktoré kritéria sú rozhodujúce a na čo dbať pri výbere?   

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Treba zvážiť, čo je pre Vás podstatné pri kúpe nových okien a čo od nich v budúcnosti očakávate. Plus a mínusy sa takmer vyrovnávajú a je len na Vás, pre aké okná sa rozhodnete. Medzi najzávažnejšie faktory pri rozhodovaní patria:

Cena

Drevo je prírodný materiál s estetickou hodnotou vyššou ako plast, preto cena drevených okien je podstatne vyššia. Závisí tiež od kvality a pôvodu použitého dreva. Drevené okná sú príjemnejšie na dotyk a všeobecne pôsobia teplejšie  a priateľskejšie.

Plastové okná predstavujú výborný pomer medzi cenou a ponúkanou hodnotou. Pri porovnateľných tepelnoizolačných vlastnostiach sú plastové okná podstatne lacnejšie ako drevené eurookná.

Teplotechnické a fyzikálne vlastnosti okien

Svojimi fyzikálnymi vlastnosťami sa plastové okná vyrovnajú dreveným. Pri kúpe okien je okrem tepelnej priepustnosti rámu dôležité venovať pozornosť aj kvalite zasklenia - sklo tvorí až 85 - 90 % plochy okien. V súčasnosti je požadovaná štandardná hodnota súčiniteľa prechodu tepla U= 1,3 - 1,1 W.m-2.K-1. Hodnota U sa dá ešte vylepšiť , napr. použitím trojskla. Táto požiadavka sa väčšinou uplatňuje pri nízkoenergetckých a pasívnych budovách.

Medzi ďalšie charakteristiky, na ktoré by ste pri kúpe plastových okien nemali zabúdať patrí:

  • počet komôr - štandardom je dnes 5 a viac komôr
  • zasadenie a počet tesniacich profilov
  • kvalita povrchovej úpravy
  • kvalitné vystuženie profilu rámu aj okna oceľovými výstuhami v tvare U s hrúbkou min. 1- 2 mm
  • možnosť výmeny okenného tesnenia
  • kvalita spravovania profilu najmä v rohoch
  • druh použitého kovania

Údržba

Plastové okná majú pred drevennými jenodznačnú výhodu - sú prakticky bezúdržbové. Plast sa ľahko umýva, prípadné drobné ryhy alebo škrabance sa dajú ľahko odstrániť špeciálnymi pastami. Kvalitné plastové profily od renomovyných výrobcov zostávajú biele a časom nezožltnú. Takisto renolitové fólie na oknách v imitácii dreva alebo v RAL nezmenia svoj odtieň ani po rokoch. 

Základná údržba /nielen/ plastových okien spočíva v každoročnom premazaní kovania a pohyblivých častí okna a  pretretí tesnenia prípravkom na báze silikónu proti popraskaniu. Každé okno má z exteriérovej strany umiestnené odvodňovacie kanáliky na odtok vniknutej vody - udržujte ich voľné a čisté.

Pri umývaní sa neodporúča používať agresívne chemikálie, ktoré môžu poškodiť povrch okna.

Drevené okná sú na údržbu podstatne náročnejšie. Odporúča sa každé 3-5 rokov prebrúsiť a nalakovať povrch, aby zostala zachovaná ich životnosť  a estetické vlastnosti / rozne zdroje uvádzajú interval od 3 až do 10 rokov /. Aj tu platí, že treba raz ročne premazať  časti kovania a ošetriť  tesnenie silikónovým prípravkom.

Životnosť okien

Na životnosť okien vyplývajú faktory ako poveternostné podmienky, starostlivosť a tiež samotná kvalita výrobku. Drevené okná majú pri správnej údržbe a ošetrovaní a podľa použitého dreva životnosť 100 aj viac rokov. Pri zlej starostlivosti sú náchylné na napadnutie plesňami, hubami a červotočom.

Pri plastových oknách sa uvádza živostnosť 35 a viac rokov. V západných krajinách, kde sa plastové okná začali používať skôr, sú zdokumentované prípady 50-ročných plastových okien bez podstatných zmien svojich vlastností. Samozrejme aj tu záleží na kvalite výrobku.

Farebnosť

Povrchová kresba  a farba dreveného okna závisí od použitého druhu dreva. Drevené okná sa dajú prifarbiť morením do požadovaného odtieňa. Ponuka domácich drevín je široká a v súčasnosti sú v ponuke aj okná z rôznych exotických drevín.

Farba plastových okien môže byť v podstate ľubovoľná. Rôzni výrobcovia ponúkajú rôzne farby profilov. Okrem najviac predávaných bielych môžu byť profily v odtieňoch RAL alebo potiahnuté renolitovou fóliou v imitácii dreva. Takisto sa môžete rozhodnúť pre kombináciu rôznych farieb  v exteriéri a interiéri. Výhodou plastových okien je možnosť doladenia doplnkov /sietí, žalúzií, roliet, parapetov/ presne vo zvolenom odtieni.

Pozor pri kúpe lacných plastových okien - biele majú tendenciu časom zažltnúť a tmavé môžu vpyvom slnečného žiarenia zmeniť svoj odtieň.

Ekológia a zdravie

Tu majú drevené okná jednoznačný náskok. Drevo ako prírodný materiál je z dostupných materiálov používaných na výrobu okien najekologickejší. Takisto energetické náklady na výrobu a likvidáciu drevených okien sú najnižšie.

Na druhej strane plastové okná šetria lesné porasty, nevyžadujú údržbu chemickými nátermi, vďaka svojim vlastnostiam šetria enegiu potrebnú na vykurovanie, sú zdravotne nezávadné.

Materiál z ktorého sa vyrábajú plastové okná je recyklovateľný. Hoci u nás zatiaľ neplatí  povinnosť výrobcov recyklovať plastové profily, nemecká firma GEALAN ktorá je dodávateľom profilom na naše okná recykluje použité plasty a používa ich na výrobu jadier do  nových  profilov. Recyklovaný plast má vďaka vyššiemu obsahu stabilzátorov a polymérov  dokonca lepšie úžitkové vlastnosti- je tvrdší, pevnejši a trvácnejší.