Ako vybrať vchodové dvere?
Vchodové dvere Vás reprezentujú
Podľa Feng Šuej je hlavný vchod najdôležitejšou súčasťou domu. Udáva charakter domu a poskytuje ochranu pred vonkajším okolím. Dobrý vchod súvisí so šťastím a zdravím aj vo vnútri. Vchodové dvere sú bránou nielen do Vášho domova, ale aj do osobného života. Ich veľkosť, umiestnenie, ale aj vzhľad a funkčnosť majú vplyv na to, ako sa budete vo svojom príbytku cítiť a aká energia bude pretekať Vaším domovom.
Reprezentatívny vchod kričiaci úspechom je podľa tejto teórie prvý predpoklad k tomu, aby ste boli úspešný aj v živote. Aj keď práve nepatríte medzi vyznávačov filozofie Feng Šuej, s mnohými tvrdeniami sa dá určite súhlasiť. Pekný a upravený vchod je jednou z prvých vecí, ktoré si pri návšteve cudzieho domu všimnete. A dobré vchodové dvere k nemu nerozlučne patria.
5 základných otázok pri výbere vchodových dverí
1. Koľko času chcem venovať údržbe dverí?
Drevené dvere sú určite krásne a majú svoje neopakovateľné čaro. Bohužiaľ, aby stále vyzerali rovnako dobre, je potrebné sa o ne pravidelne starať. Pokiaľ na to nemáte čas alebo chuť, dobrou alternatívou sú plastové alebo hliníkové vchodové dvere, ktorých povrch je prakticky bezúdržbový. Tu však platí, že treba vyberať premyslene a zvoliť kvalitné dvere, ktoré vydržia. Do úvahy treba brať vonkajšie podmienky, ktorým budú čeliť ako priame slnečné žiarenie, silný vietor, dážď a pod. Najmenej náročné na ďalšiu starostlivosť sú hliníkové vchodové dvere . Predstavujú najlepšiu voľbu, čo sa týka pevnosti, životnosti a odolnosti.
2. Aká dôležitá je pre mňa bezpečnosť?
Pri výbere kovania a doplnkov sa nedajte dotlačiť predajcom do kompromisu. Vchodové dvere by mali mať minimálne trojbodový bezpečnostný zámok a zámkovú vložku s vyššou bezpečnostnou triedou. Uprednostnite bezpečnostné pánty a connexové sklá. Tieto sa vyrábajú spojením dvoch alebo viacerých platní skla pomocou jednej alebo niekoľkých vrstiev polyvinylbutyralovej fólie. Pokiaľ dôjde k rozbitiu skla, fólia ho stále drží pokope, črepiny nevypadnú a tým sa znižuje riziko poranenia. Fólia rovnako zabraňuje preniknutiu predmetov či osôb cez rozbité sklo. Ak sa Vám často stáva, že zabudnete zamknúť, použite namiesto kľučky vchodové dvere s guľou alebo madlom. Môžete tiež využiť rôzne alternatívne spôsoby otvárania pomocou elektronických inteligentných systémov. Pri výbere vchodových dverí platí dvakrát, že najlacnejšia alternatíva nemusí byť vždy to pravé. Účelom nie je platiť premrštené čiastky, ale dostať kvalitné a bezpečné dvere za rozumnú cenu.
3. Akú tepelnú prestupnosť dverí potrebujem?
Samozrejme platí, že čím nižší koeficient prestupu tepla U dvere majú, tým z hľadiska úspory energií lepšie. Pokiaľ máte energeticky pasívny dom, potrebujete dvere s koeficientom prestupu tepla menším ako U= 0,85 W/m2K, pri nízkoenergetických domoch sa uvádza hodnota U do 1,1 W/m2k. Štandardne sa hodnoty U pohybujú okolo 1,2 – 1,3 W/m2K.
4. Ako majú dvere vyzerať?
V otázke dizajnu platí zásada, že vzhľad vchodových dverí by mal korešpondovať s celkovým vzhľadom domu. Berte do úvahy, či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu. Takisto vhodne zvolená proporčnosť v konečnom dôsledku ovplyvňuje vzhľad vchodu. V súčasnosti nie je problém vybrať si z dizajnových výplní rôznych vzorov a tvarov. Najčastejšie sa farba dverí ladí s farbou okien, prípadne garážovej brány. V prípade hliníkových dverí s lakovaným povrchom je možnosť farebnej úpravy prakticky neobmedzená. Pokiaľ nemáte v zádverí okno alebo iný zdroj prirodzeného svetla, je vhodné zvoliť dvere s presklením, ktoré tento priestor presvetlia. Zasklenie si možno zvoliť, väčšinou sa používa sklo s dekorom, mliečne alebo zrkadlové sklo, cez ktoré nevidno do interiéru.
5. Čo v prípade reklamácie?
Aj keď si vyberiete kvalitné dvere s dobrými parametrami, nie je vylúčené, že časom budú potrebovať servis, opravu alebo údržbu. Je preto výhodné zvoliť predajcu, ktorý zabezpečuje aj dlhodobý servis svojich produktov. Niektoré firmy ponúkajú platené záručné a pozáručné prehliadky a servisovanie. Životnosť dverí predĺžite ich pravidelným ošetrovaním. Podobne ako pri oknách platí zásada, že raz ročne treba skontrolovať a premazať kovanie.