Ako čistiť plastové okná?

Hrubé nečistoty

Plastové okná a dvere sú opatrené ochrannou fóliou, ktorá slúži na ochranu profilov pri výrobe, preprave, manipulácii a pri montáži. Pri montáži je treba fóliu odstrániť. Fólie nechránia okná pred poškodením pri murárskych prácach.

Pred začatím murárskych prác doporučujeme prekryť okná igelitovými fóliami  a krepovou lepiacou páskou, ktorá sa dá ľahko odlepiť. Pri znečistení okien počas murárskych prác je najlepšie nečistoty odstániť bezprostredne po ukončení prác, ešte za mokra vlhkou utierkou alebo maliarskou štetkou. Nikdy nepoužívajte na čistenie plastových profilov  drôtenky a hubky na riad - poškriabu povrchovú vrstvu.

Čistenie a údržba

Čističe plastových okien GealanČistením a pravidelnou údržbou svojich okien si zabezpečíte ich bezproblémové používanie a zvýšite ich úžitkovú hodnotu. Čisté treba udržiavať aj časti okna, ktoré nie sú po uzavretí  prístupné.

Na čistenie rámov používajte bežné čistiace prostriedky bez rozpúšťadiel a bez drobných čiastočiek, ktoré môžu poškriabať povrchovú vrstvu. 

Výrobca profilov Gealan  na tento účel vyvinul špeciálny čistič, ktorým sa dajú odstrániť aj staršie stvrdnuté nečistoty. V našich predajniach ho ponúkame v dvoch variantách - ako čistiace mlieko alebo ako čistiacu pastu. 

Pri farebných povrchoch nepoužívajte na čistenie lieh, mohli by ste poškodiť vrchnú vrstvu profilu.

Údržba kovania - návod na premazanie kovania

 

Raz alebo viackrát ročne je potrebné skontrolovať a premazať kovanie . Trením na sucho sa časti kovania  opotrebujú. Ak takýto stav trvá dlhodobo,  môže viesť až k zaseknutiu alebo k namáhavému otváraniu okna či otáčaniu kľučky.

Premazananie sa robí  kvapnutím niekoľkých kvapiek silikónovémho oleja do mazacích otvorov na kovaní (viď obrázok).

Tiež je potrebné skontrolovať a podľa potreby pritiahnuť upevňovacie skrutky jednotlivých častí kovania .

Časom sa môže stať, že niektoré okná sa začnú ťažšie zatvárať alebo na niektorých miestach dochádza k zväčšenému treniu rámu o krídlo. Ak nepomôže ani premazanie kovanie a vyčistenie priestoru rámu, treba okno donastaviť. Rôzne typy kovania majú rôzne možnosti nastavenia, preto by Vám mal dať Váš predajca kúpe okien aj návod na nastavenie kovania.

Napriek tomu, že životnosť moderných tesnení z polymérového materiálu je veľmi vysoká, je vhodné ich raz ročne pretrieť alebo nastriekať olejom na báze silikónu. Tesnenie tak ostane dlho pružné a jeho životnosť sa predĺži.

Pre pravidelnú údržbu okien je vhodné zakúpiť si špeciálnu údržbovú sadu, ktorá obsahuje intenzívny čistič na rámy, prostriedok na ošetrenie tesnenia a olej na údržbu kovania spolu s návodom na ošetrovanie a čistiacou textíliou.

Udržiavacie sady je možné zakúpiť v dvoch variantách - pre biele okná a pre okná s povrchom v imitácii dreva.

 

Sada na čistenie plastových okien Fenosol

 Obsah sady Fenosol na údržbu a ošetrovanie okien

 

 

 

 

 

 

 

Každé okno má z vonkajšej strany vyfrézované odtokové otvory, ktoré slúžia na odtok dažďovej vody vniknutej medzi rám a krídlo. Tieto otvory treba udržiavať prechodné. Odtokové otvory sú umiestnené v spodnej vnútornej časti rámu a nájdete ich po otvorení okna.