Aké faktory treba sledovať pri výbere vchodových dvier?

Vchodové dvere sú vstupnou bránou do priestoru, v ktorom trávite mnoho času. Vytvárajú estetický dojem a nesú so sebou i energiu, ktorú pri každom otvorení vpúšťate dnu - aspoň tak to vraví staré čínske umenie feng shui. A preto je dôležité si vybrať také dvere, ktoré presne zapadnú do „skladačky" vášho domu či bytu. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na plastové dvere a faktory, ktoré vám môžu pomôcť pri nákupnom rozhodovaní.

Kvalitné plastové dvere by vám mali zabezpečiť:

 zníženie nákladov na kúrenie,
 súkromie - tým, že neprepustia hluk napr. od susedov,
 odolnosť voči ohňu a úderom,
 odolnosť voči vonkajším vplyvom (UV žiarenie, dážď, vietor,...)
 bezpečnosť pred vykradnutím,
 dizajn, na ktorý sa každý rád pozrie,
 nenáročnosť na údržbu.

Na čo sa teda sústrediť pri výbere takýchto dvier?

Cena vs. kvalita

Pre každého je dôležitá cena, za ktorú si plastové dvere kúpi. Veľakrát sa potvrdzuje pravidlo, že s kvalitou rastie i cena. Od nižšie uvedených aspektov sa odvíja i to, koľko za ne zaplatíte. A, samozrejme, výslednú cenu okrem toho určuje aj šírka a výška dvier, farba, špeciálne požiadavky na dizajn a pod.

Zníženie nákladov na kúrenie

Plastové dvere (i okná) poskytujú veľkú výhodu dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Udržiavanie tepla zabezpečuje koeficient prestupu tepla, ktorý by mal byť uvádzaný pre celé dvere, nielen pre jednotlivé časti dvier. Udáva sa v W/m2K a platí, že čím je jeho hodnota nižšia, tým dvere lepšie udržiavajú teplo v interiéri. Optimálne je, keď je tento koeficient pod 2,0 W/m2K. S kvalitou tepelnej izolácie súvisí komorový profil, v rámci ktorého môže byť 3-8 komôr. Našu popnuku reprezentuje 6-komorový profil plastových dvier posilnený oceľovou výstuhou. Navyše, okrem posilnenia profilu výstuha zabraňuje i krúteniu.

Čo najviac súkromia

Ďalšou výhodou tohto typu dvier sú výborné zvukovo-izolačné vlastnosti, ktoré sa vyjadrujú v decibeloch (Rw). Čím je Rw vyššie, tým menej zvukových ruchov vaše dvere prepustia.

Nebáť sa o bezpečnosť

Či už ide o bezpečnosť pred počasím, alebo prípadným zlodejom, vchodové dvere by mali byť strážcom. U nás majú dvere povrchovú úpravu, ktorá chráni pred mechanickým poškodením a inými vonkajšími vplyvmi. S bezpečnosťou pred dažďom je spojené tesnenie a platí, že čím je hodnota tesnenia vyššia, tým je aj odolnosť väčšia.

Pre vás to je výhoda, pre potenciálnych zlodejov problém - dvojbodové bezpečnostné zamykanie, ktoré poskytuje vysokú ochranu pred vykradnutím a nevyžaduje si ďalší zámok. Pre ešte vyššiu ochranu ponúkame aj kombináciu madla a kľučky.

Dizajn, na ktorý sa každý rád pozrie

Efektne pôsobí zladenie dizajnu dvier s oknami. Je veľa kombinácií farieb i tvarov, ako môže celkové prevedenie vyzerať. Ak ešte nie ste rozhodnutí, môžete si sami vytvoriť dizajn pomocou dverových výplní PERITO.

Čo by ste o našich plastových dverách mali ešte vedieť?

Sú zložené
 z rámu - so 6 komorovou radou, s hliníkovým prechodovým prahom, pevnou a stabilnou oceľovou výstuhou,
 z krídla - so 4 komorovou radou,
 z výplne - výplňové dosky môžu byť s plastovým povrchom, s HPL povrchom (lisovaná živica) alebo zo skla.